28. 3. 2025

Poročilo o 79. Občnem zboru DMFA Slovenije

79. občni zbor društva DMFA Slovenije je potekal v četrtek, 6. marca 2025 v Vidavovi predavalnici na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani. Po kratkem pozdravu predsednice društva dr. Mojce Vilfan smo kljub lepo napolnjeni predavalnici hitro ugotovili, da se ni zbrala vsaj polovica vseh članov društva, zato smo v skladu s tradicijo odložili pričetek občnega zbora za pol ure in pred kateder povabili posebnega gosta. Dr. Lev Vidmar, prejemnik Zoisovega priznanja 2024 za odkritje novih vzorcev obnašanja večdelnih kvantnih sistemov, nas je s poljudnim predavanjem Kvantna fizika nekoč in danes: od enega do mnogo delcev odpeljal skozi kratko zgodovino v sodobno stanje kvantne fizike.

20250306-SLAVNOSTNA AKADEMIJA DMFA-(p-lukakostanjevec)-19
Predavanje dr. Leva Vidmarja

Ugotovitvi sklepčnosti je sledilo imenovanje delovnega predsedstva (predsednik Boštjan Kuzman, člana Jasna Prezelj, Nejc Košnik) in verifikacijske komisije (zapisnikarica Lara Grum, overovatelja Jurij Bajc, Ciril Dominko). Po sprejemu dnevnega reda smo se z minuto molka poklonili članom društva, ki so nas zapustili v zadnjem obdobju, med njimi dr. Zvonko Trontelj, fizik, profesor na UL, častni član in nekdanji predsednik DMFA, dr. Gabrijel Kernel, fizik, član SAZU, zasl. profesor UL in zasl. znanstvenik IJS, prof. dr. Rudolf Podgornik, fizik, zasl. profesor UL in zasl. znanstvenik IJS, France Perne, upokojeni prof. matematike na Gimnaziji v Novi Gorici, Jelisava Sakelšek, učiteljica fizike, dolgoletna članica komisije za tekmovanje iz fizike OŠ, Tomaž Skulj, profesor fizike, prvi urednik revije Presek ter dr. Bogdan Povh, fizik, dopisni član SAZU.

20250306-SLAVNOSTNA AKADEMIJA DMFA-(p-lukakostanjevec)-42
Potrditev dnevnega reda

Predsednica dr. Mojca Vilfan je nato predstavila Letno poročilo in podala kratek pregled dela društva v zadnjem obdobju: uspešno delo pri organizaciji državnih tekmovanj (19 tekmovanj, več kot 100.000 udeležencev, okoli 7000 mentorjev iz 700 šol), izjemni uspehi mladih na mednarodnih olimpijadah (skupaj 3 zlate, 6 srebrnih in 4 bronaste medalje v letu 2024 ter že drugič zapored absolutno 1. mesto Petra Andolška na astronomski olimpijadi), kontinuirana založniška dejavnost (reviji Presek in Obzornik, priložnostni zborniki konferenc in srečanj, spletna trgovina), delovanje strokovnih odborov v mednarodnih združenjih (IMU, EMS, EPS, IUPAP, IAU, EWP, EWM), posebni uspehi posameznih članov (Gregor Dolinar izvoljen za predsednika IMO 2024-2028, Andrej Guštin imenovan za častnega člana IAU, Matjaž Željko prejel Erdosevo nagrado združenja WFNMC za tehnično podporo matematičnim tekmovanjem), sodelovanje pri organizaciji znanstvenih in strokovnih srečanj ter seminarjev za učitelje (seminarji za mentorje, Presekov seminar, zgodovina matematike), vzpostavljen štipendijski sklad in pridobitev statusa RO v evidenci ARIS, številne aktivnosti za popularizacijo in promocijo znanosti, skrb za dediščino in Plemljevo vilo (natančnejša poročila so dosegljiva v Letnem poročilu društva). Predstavila je tudi glavne cilje delovanja v letu 2025: zaključek cikla državnih tekmovanj 2024/25 in podoben obseg v 2025/26, prijava na nov 3-letni razpis MVI za sofinanciranje DT, priprave in udeležba slovenskih ekip na MMO (Sydney), MFO (Pariz), MEO (Baku), MOAA (Mumbai), EDMO (Priština), MEMO (Chemnitz), EFO (Sofia). Delovanje strokovnih odborov, založniška dejavnost, štipedniranje, organizacija seminarjev in konferenc ter popularizacijskih aktivnosti v podobnem obsegu kot lani, aktivno iskanje novih sponzorjev in rešitev za Plemljevo vilo.

Računovodkinja Simona Puncer Klemenčič je nato predstavila finančno poročilo za leto 2024, dr. Jurij Bajc pa finančni načrt za leto 2025. Opozoril je na nujna vlaganja v Plemljevo vilo, zaradi katerih bi bilo potrebno najeti kredit, ki bi se odplačal v petih letih. Prisotni člani so po krajši razpravi soglasno potrdili letno poročilo ter finančni načrt za naslednje leto, sprejeli pa so tudi sklep o članarini za leto 2026 (25 EUR za redne člane in 10 EUR za nove člane v letu včlanitve in naslednjih dveh letih).

Sledila je razprava o spremembah statuta. Predlog novega statuta je pripravila komisija v sestavi Gregor Dolinar, Jasna Prezelj in Ciril Dominko, ki ga je tudi predstavil. Cilj sprememb je med cilje delovanja zapisati štipendiranje in finančno podporo mladim, skrb za Plemljevo dediščino, ter zmanjšati Upravni odbor iz trenutnih 17 na 7 članov zaradi večje učinkovitosti. Po krajši razpravi so prisotni sprejeli nov statut, ki bo začel veljati s potrditvijo na Upravni enoti, volitve po novem statutu pa se prvič izvedejo v letu 2026.

Prišli smo do slavnostnega dela Občnega zbora. Komisija za priznanja (predsednica Mojca Vilfan, člana Boštjan Kuzman in Ciril Dominko) je podelila dve novi društveni priznanji, ki sta ju prejela mag. Tatjana Štorman, profesorica matematike na Gimnaziji Lava, Celje, in Vincenc Petruna, upokojeni profesor matematike in fizike na Šolskem centru Črnomelj. Nato so prisotni soglasno izvolili dva nova častna člana društva, dr. Marka Razpetazaradi njegovih številnih prispevkov k delovanju društva in izjemnega prispevka k popularizaciji matematike in razvoju matematičnega izobraževanja v Sloveniji, in dr. Dragana Mihailovićazaradi njegovih izrednih prispevkov k razvoju slovenske fizike in njeni prepoznavnosti v mednarodni skupnosti ter za vestno delo predsednika DMFA Slovenije v letih 2016-2020

Formalni del Občnega zbora se je zaključil s krajšo razpravo v okviru točke razno, na kateri smo potrdili vključitev DMFA Slovenije v mednarodno združenje IMO, podprli predlog Jasne Prezelj za uvedbo nagrade Ivana Vidava za doktorska dela s področja matematike, in se seznanili s projektom digitalizacije arhiva revije Obzornik za matematiko in fiziko, ki ga izvaja Aleksandar Jurišić. Ob zaključku dolgoletnega sodelovanja pa smo se zahvalili tudi računovodkinji Simoni Puncer Klemenčič. Po krajšem odmoru je sledila še Slavnostna akademija ob 75-letnici DMFA Slovenije. Več o tem v posebni novici.

Celoten arhiv fotografij s srečanja.