27. 8. 2024

Izjemen uspeh astronomske ekipe na Mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Braziliji

Peter Andolšek že drugič zapored osvojil absolutno prvo mesto

Na 17. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike (MOAA), ki je potekala med 17. in 27. avgustom 2024 v Vassourasu v Braziliji, je slovenska astronomska ekipa s svojim uspehom postavila zgodovinski mejnik. Slovenski tekmovalci_ke Peter Andolšek, Žan Arsov, Aleš Rus, Patricia Király (Gimnazija Bežigrad) in Žiga Vučajnk (I. gimnazija v Celju) so se na olimpijadi pomerili v konkurenci 236 dijakinj in dijakov iz 53 držav z vsega sveta.

moaa24-Andolsek-ob
Peter Andolšek, absolutni zmagovalec 17. MOAA, na slavnostni podelitvi

Peter Andolšek je ponovil svoj lanskoletni uspeh in postal skupni zmagovalec olimpijade ter prejel zlato medaljo. Poleg tega njegov žlahtni uspeh krasi še posebna nagrada za najboljši dosežek na teoretičnem delu tekmovanja. Zlato medaljo je osvojil tudi Žan Arsov, ki je zasedel zavidljivo 9. mesto. Aleš Rus in Žiga Vučajnk sta prejela srebrni medalji, Patricia Király pa pohvalo. Slovenska ekipa se je s tem zavihtela med najboljših pet ekip na svetu. Mentorja ekipe sta bila Dunja Fabjan in Vid Kavčič.

moaa24-ekipa
Slovenska ekipa s spremljevalcema po razglasitvi rezultatov (od leve proti desni): dr. Dunja Fabjan, Patricia Király, Žan Arsov, Aleš Rus, Žiga Vučajnk, Peter Andolšek in Vid Kavčič

 

Udeležbo slovenskih tekmovalk in tekmovalcev na 17. MOAA v Braziliji so omogočili:

 logo_jsrips    LogoSava   logo_mvi

 

Uspehi mladih slovenskih astronomov in astronomk niso naključni, temveč so sad dolgoletnega dela večje skupine mentorjev_ic in predanih pedagogov_inj, še posebej Andreja Guština, ki so s svojim načrtnim delom v teh letih ustvarili vzpodbudno okolje, v katerem se lahko mladi razvijajo in izkažejo svoj potencial.  Slovenska ekipa se je na pobudo Andreja Guština olimpijade prvič udeležila leta 2013 v Grčiji, kar pomeni, da se je letos olimpijade udeležila že dvanajstič.

moaa24-zmagovalec-teorija
Petru Andolšku sta nagrado za najboljši rezultat teoretičnega dela tekmovanja podelila direktor državnega observatorija v Rio de Janeiru dr. Jailson Alcaniz in predsednik MOAA dr. Aniket Sule ( foto: D. Fabjan)

V tem času so naši dijaki_nje dosegli izjemne uspehe: 7 zlatih, 14 srebrnih, 10 bronastih medalj in 17 pohval, poleg tega pa je slovenska ekipa v dvanajstih letih udeležbe na olimpijadi proslavljala kar 3 absolutne zmage, kar je doslej uspelo le še Indiji in Romuniji. Še več, Peter Andolšek je z letošnjim letom postal edini tekmovalec v zgodovini MOAA, ki je skupaj osvojil kar 4 zlate medalje. 

moaa-ekipa2
 

Za uvrstitev v astronomsko olimpijsko ekipo morajo tekmovalci_ke prestati obsežen izbirni postopek, ki ga vsako leto organizira DMFA Slovenije. Dijaki_nje se najprej tekmujejo na šolskem in državnem tekmovanja iz astronomije za Dominkova priznanja. Najboljše uvrščeni_e se udeležijo dodatnih priprav in izbirnega tekmovanja. Ker so tudi na olimpijadi opazovalne veščine izjemnega pomena, tekmovalci_ke v okviru izbirnega postopka tekmujejo tudi na Messierjevem maratonu. Izbrana ekipa se je julija letos udeležila dodatnih intenzivnih priprav v Avberju na Krasu, v začetku avgusta pa tudi Srednjeevropskega tekmovanja iz astronomije in astrofizike.

Izbirni postopek sta koordinirala Dunja Fabjan in Vid Kavčič. Pri organizaciji izbirnega postopka in priprav so sodelovali še Andrej Guštin, Andreja Gomboc, Barbara Rovšek ter nekdanji tekmovalci Simon Bukovšek, Urban Razpotnik, Žan Ambrožič, Miha Brvar, Rok Kovač, Domen Lisjak in Marija Judež.

Video zaključne prireditve bo dosegljiv na Youtube kanalu @observatorionacional.

 

Vid Kavčič