Dr. David Gajser: Zakaj kompleksna števila?

Poljudno predavanje v Mariboru

V torek, 26. novembra, ob 16:30 bo v Mariboru na Fakulteti za naravoslovje in matematiko o zanimivi temi iz matematike predaval dr. David Gajser. Predavanje je del cikla poljudnih predavanj iz matematike, fizike in astronomije, ki ob podpori diamantnega sponzorja DMFA Slovenije, Zavarovalno skupino Sava, poteka v različnih učnih in raziskovalnih središčih v Sloveniji. Tokratno predavanje je zanimivo tako za dijake in študente kot učitelje in profesorje, dostopno pa je tudi splošni javnosti. Prav vsi toplo vabljeni!
 
Dr. David Gajser: Zakaj kompleksna števila? 
Torek, 26. november, ob 16:30, Predavalnica 0/103 v pritličju Fakultete za naravoslovje in matematiko (Koroška cesta 160, Maribor)
 
Z naravnimi števili štejemo, s celimi števili lahko "gremo v minus", z racionalnimi števili lahko izražamo dele celote. Naravna števila so poseben primer celih, le-ta racionalnih. Niso pa vsa števila racionalna, recimo diagonala kvadrata s stranico 1, ki je dolga √2, ali obseg kroga s premerom 1, ki je enak π. Da lahko smiselno obravnavamo tudi ta števila, imamo še splošnejši pojem od racionalnih števil, realna števila. Že samo ime pove, da smo na meji "realnega". Če torej obstaja še večja množica števil od realnih, mora vsebovati tudi števila, ki niso realna. Zakaj bi to kdo želel? Kako je zgodovinsko prišlo do tega? Ali je to uporabno? Ali je v tem kaj lepega?
 
O predavatelju: Dr. David Gajser je veselje do matematike začel gojiti v osnovni šoli in na gimnaziji, kjer je dosegel prve tekmovalne uspehe in je pogosto pomagal sošolcem, ki so imeli z matematiko težave. Trikrat se je uvrstil v ekipo za Mednarodno matematično olimpijado, v zaključnem letniku gimnazije je prejel bronasto priznanje na tem tekmovanju. Diplomiral in doktoriral je iz matematike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, njegovi diplomska in doktorska naloga sta bili s področja teoretičnega računalništva. Za diplomo je prejel fakultetno Prešernovo nagrado. Raziskovalno se je ukvarjal s problemi blizu P=NP in s problemi teorije grafov, v zadnjem času pa raziskuje tudi v družboslovni smeri - o poučevanju matematike. Zaposlen je delno na II. gimnaziji Maribor in delno na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru, kjer poučuje bodoče učitelje matematike. Več let je bil vodja poletnega matematičnega tabora za srednješolce MaRS.
 
Predavanju bo sledil prigrizek ob klepetu, kjer bo predavatelju možno zastaviti še kakšno dodatno vprašanje.
 
Ostala predavanja iz cikla v letu 2024:
 
  • Dr. Tanja Petrushevska: Exploring the Universe with supernovae
    Torek, 3. december 2024, ob 18:00, Avditorij Škofijske gimnazije Vipava (Goriška cesta 29, Vipava)
     

    (predavanju bo sledilo opazovanje s teleskopom) 

 
LogoSava