Vid Kavčič, 13. 7. 2025

Za nami je 10. Srednjeevropska olimpijada iz astronomije in astrofizike

Med 3. in 5. julijem 2025 smo v Avberju na Krasu gostili jubilejno 10. Srednjeevropsko olimpijado iz astronomije in astrofizike (SOAA). Na tekmovanju, ki je v osnovi nekakšna pripravljalnica na Mednarodno olimpijado iz astronomije in astrofizike, se je letos pomerilo 26 tekmovalk in tekmovalcev iz petih držav. Ekipam Slovenije, Hrvaške in Madžarske sta se v letošnjem letu pridrižuli še ekipi iz Avstrije in Saudove Arabije.

Na tekmovanju je zmagal Žan Arsov, ki je poleg skupne zmage dosegel tudi največ točk pri obdelavi podatkov in v opazovalnem delu. Drugo mesto je zasedel Primož Markovič, ki je bil najuspešnejši pri teoretičnih nalogah. Tretja je bila madžarska tekmovalka Dorottya Elekes.

Tekmovanje sta organizirala DMFA Slovenije in Zavod Cosmolab. Organizacijski odbor olimpijade so sestavljali Vid Kavčič, Andrej Guštin in Bojana Ukmar. K izvedbi tekmovanja so neprecenljivo prispevali Simon Bukovšek, Urban Razpotnik, Peter Andolšek in Aleš Rus.

Uradne rezultate prikazuje spodnja razpredelnica.

Uvrstitev

Ime in priimek

Država

Dosežek

1

Žan Arsov

Slovenija

zlata medalja

2

Primož Markovič

Slovenija

zlata medalja

3

Dorottya Elekes

Madžarska

zlata medalja

4

Panni Elekes

Madžarska

srebrna medalja

5

Bálint Dobák

Madžarska

srebrna medalja

6

Niko Habinc

Slovenija

srebrna medalja

7

Žiga Vučajnk

Slovenija

srebrna medalja

8

Anže Jakovac

Slovenija

srebrna medalja

9

Blaž Gašperlin

Slovenija

bronasta medalja

10

Nika Videnšek Podgorelec

Slovenija

bronasta medalja

11

Eszter Bartucz

Madžarska

bronasta medalja

12

Jude Basem Allehyani

Saudova Arabija

bronasta medalja

13

Ede Jakab

Madžarska

bronasta medalja

 

Pohvalo so prejeli Nika Arsov, Fajr Hasan Alobaidan, Hussain Hassan Al-Mubarak, Fran Veselko, Matthis Thadel, Mohammed Fahad Alqahtani, Krešimir Bravić in Abdullah Adel Alfayez.

Udeleženke in udeleženci so svoje znanje preizkusili v reševanju teoretičnih nalog, obdelavi astronomskih podatkov in v nočnem opazovanju neba. V teoretičnem delu tekmovanja so se tekmovalke in tekmovalci tri ure in pol spopadali z enajstimi zahtevnimi nalogami iz splošne astronomije in astrofizike. V eni od krajših nalog so se posvetili obravnavi pojava modre spirale, ki smo ga lahko konec marca letos opazovali tudi iz naših krajev. Pri obdelavi podatkov, ki je trajala dve uri in pol, so tekmovalke in tekmovalci analizirali meritve hitrosti zvezd v Galaksiji. Na podlagi teh podatkov so raziskovali dve sodobni fizikalni teoriji: teorijo temne snovi ter modificirano Newtonovo dinamiko (MOND). Opazovalni del tekmovanja je zajemal različne praktične naloge – vse od opazovanja s prostim očesom do dela z Dobsonovim teleskopom ter ekvatorsko montažo. Med drugim so tekmovalke in tekmovalci s teleskopom določali lego severnega pola Lunine tirnice.

Po zaključku olimpijade so za slovensko ekipo in ekipo Saudove Arabije potekale še dodatne priprave na Mednarodno olimpijado iz astronomije in astrofizike (IOAA), ki bo avgusta letos.